Ako nájsť šťastnú verziu seba

Autor: Kristína Lorková | 7.3.2014 o 21:33 | (upravené 1.10.2015 o 21:51) Karma článku: 4,96 | Prečítané:  510x

Jedine skúšaním. Metódy pokus-omyl. Každý človek, či už zraniteľný alebo obrnený má byť aspoň raz hodený do vody, vystavený životným nástrahám.

Najlepšia škola je taká, kde musíte pracovať sám. Múdrosti učebníc hľadať v ľuďoch a udalostiach, premýšľať, analyzovať. Skúšať nehľadiac na to, ako pri tom vyzerám a čo si kto pomyslí. Nezaoberať sa časom, ktorý si to bude vyžadovať. Prejde tak či onak.

S tým sa mi spája krásna pasáž z knihy Kámen mudrců od Ankera Larsena:

Jeho učiteľ odpovedal: „Poskytujeme tu pomoc, ktorú môže každý zvlášť prijať. Ale pamätajte si, že ide o vývoj samého seba a o vlastný rast. Nechceme žiakov, ktorí sú vedení ako deti v behátku mimo všetkých nebezpečenstiev. Potrebujeme jedincov s bdelo vedomím životom, ktorí sami vedia vidieť a rozoznávať a sami sa chrániť – a potom chrániť iných, ktorí len začínajú. Zákony vo svetoch duchov sú rovnaké ako vo svete fyzickom. Lenivý sa zastaví, slabý padne. Je potrebné mať jasný názor a silu.“

 

Je dobré, keď si človek nájde svoju zónu komfortu, oblasť, kde sa vie s ľahkosťou realizovať. Toto ma baví, ide mi to a som tu spokojný. Na čas. Potom z nej rýchlo preč. Rozširovať si obzory. Z pádu nerobiť drámu. Poučiť sa, pritom si nezachovať výraz hĺbavého zadubenca, čo mal to (ne)šťastie poznať tiene života. Každý ich pozná. Dôležité je mať ich na pamäti, no vo svojej podstate si pestovať žiarivé myšlienky i konanie a tie odžité svetabôle brať ako povinnú jazdu upevňujúce vaše presvedčenie o tom, kto ste, čo chcete a čo vás robí štastnými.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Poliaci vyšetrujú Štrougala. Na Slovensku sú zločiny premlčané

Poľsko rieši štyri prípady usmrtenia ľudí elektrinou na hranici s ČSSR. Na slovenskej časti hranice s Rakúskom ich zomrelo vyše štyridsať.

KOMENTÁRE

Pripomeňme si, že režim bol naozaj zločinecký

Námietka, že ÚPN v Poľsku má väčšie právomoci, je nemiestna.

TECH

Veľký objav astronómov, ďaleké planéty môžu mať vodu aj život

V systéme Trappist-1 je sedem Zemi podobných planét.


Už ste čítali?