Neviem byť sám

Autor: Kristína Lorková | 3.9.2014 o 20:55 | (upravené 1.10.2015 o 21:48) Karma článku: 5,13 | Prečítané:  534x

Je nám prirodzená potreba niekam patriť, byť v srdciach, mysliach aj na očiach ostatných, tvoriť putá. Blízkosť blízkych nám dáva pocit bezpečia, citovú strechu nad hlavou a nepochybne je to aspekt šťastia. 

Myšlienkovo i fyzicky bývam solitérka, preto malý náhľad na umenie byť sám so sebou.

Je zvláštne, že máme problém ostať sami, pritom to svoje ja núkame spoločnosti a chceme od nej, aby nás mala rada. Osobu, ktorá nevie alebo má strach so sebou vydržať. Točiaci kolotoč rutín a povinností na chvíľu pozastaví pocit, že čosi nefunguje, náznaky nenaplnenia a sprostredkovanosti vzťahov. Niet divu, keď sa bez predošlého pokusu zladiť seba samého zhurta ladíme na cudzie vlny a svoju moc odovzdávame kamsi mimo nás. Diriguje nás niekto iný a my voľky-nevoľky tancujeme do toho rytmu frfľajúc, že nestačíme s dychom, že naša realita, naše vzťahy a smerovanie by sa dali pripodobiť prvému obligatórnemu tancu na bále – vynútený a neprirodzený. Tým tancom myslím neochvejné, najmúdrejšie a všadeprítomné mienky, čo nám vždy bude hovoriť, čo máme robiť a bál je hurhaj cudzích príbehov, ktorý nás vie pekne zmiasť. Nadhľad a triezvy rozum si v tom cirkuse možno udržiavať chvíľkami samoty.

Obklopení hlukom sťažka začujeme vlastný hlas. Aby ste ho do najrôznejších odtienkov spoznali, musíte ostať sám. Predstava samoty v mnohých vyvoláva úzkosť a strach, nuž, potom sa asi bojíme samých seba, čo je trochu pritiahnuté za vlasy. Byť sám má krásne obohacujúce čaro, ak sme ochotní vnímať jeho prínos – sebapoznanie, vzťah ku sebe, prepojenosť so samým sebou a schopnosť tráviť so sebou čas, čo sú hrdo nadobudnuté veci, ktoré majú predpoklad odzrkadliť sa v kvalitných väzbách s inými, azda tak kvalitných, až si uvedomíme, že neprahneme po náklonnosti všetkých. Tá nás núti len k pretvárke a ďalším pokusom zladiť sa s tisícmi iných tónov, z čoho nemôže vzniknúť dobrá pesnička.

Byť sám neznamená byť asociál a neviaže sa to čisto k psychologickým atribútom introverta. Je to schopnosť spoznať sa bez príkras a získať kúsok osobnej slobody. Poctime teda naše ďalšie spoločenské interakcie prítomnosťou osoby, ktorá pozná, má rada a sebavedome prezentuje tú svoju pieseň. Zaiste si nájde svoje verné publikum. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Fico rieši elektrinu len na strednom Slovensku, cena však stúpla aj inde

Začiatkom roka niektorým domácnostiam extrémne stúpli ceny elektriny. Minulý týždeň proti šéfovi regulačného úradu Jozefovi Holjenčíkovi zasiahol premiér Robert Fico.

DOMOV

Lipšica obvinili pre nehodu z prečinu usmrtenia

Exposlancovi zatiaľ obvinenie nedoručili.


Už ste čítali?