Učiteľka Samota

Autor: Kristína Lorková | 3.3.2014 o 10:00 | (upravené 1.10.2015 o 21:52) Karma článku: 3,42 | Prečítané:  435x

Je trochu prísna a krutá a nejeden žiak si pre ňu poplače do vankúša. Nedá sa jej zbaviť. Vstávate s ňou a s ňou aj zaspávate. Dáva lekciu, ktorú neradno preskočiť. Vrýva sa do kože a stále vybieha na vedomie.

 

 

Na druhej strane nám Samota dáva príležitosť naučiť sa prežiť sám so sebou. Aby človek skresal pomer svojho solitérstva a stal sa naozaj hodnotným spoločníkom, musí si najprv začať užívať svoju vlastnú spoločnosť. Jednoduché a logické. Niet lepšieho prostriedku pre introspekciu, než je osamelá chvíľa.

Poznaj sám seba, hlásal to už Sokrates. Najlepšie to ide z pozície cudzinca. V cudzom kraji ostatní ľudia reflektujú vaše počínanie inak. Nepredpojato. Odrazu odhaľujete alebo znovu objavujete skryté vlastnosti a potenciály. Chcete sa socializovať, chcete spraviť dobrý dojem a to sú podnety pre trochu iné správanie z vašej strany. Nejde o pretvárku, skôr o väčšiu vľúdnosť a otvorenosť voči novote. Dávno známe prostredie zmenšuje počet podnetov na poznávanie, človek sa zabehne v istom móde a je okolím plne akceptovaný. Otupuje sa vnímavosť a môže sa prihodiť, že odrazu zabúdame, kto sme.

A keď dôjde ku konfrontácii so širším, neznámym svetom, skvelo prebádate svoje ja, svoje vlohy a to, na čo tu ste. A potom, ak chcete, môžete sa v pokoji vrátiť späť. Bude to ešte o to viac očarujúce, keď zistíte, že ste sa dvojnásobne zbavili statusu bezprizorného prišelca. Prečo dvojnásobne? Jednak ste sa udomácnili v cudzej mentalite, vytvorili nové putá, obohatili druhých a boli ste obohatený. Na druhej úrovni ste našli prístrešok s názvom Ja, čo vám do smrti nik nevezme.

 

Po celej tortúre učiteľke Samote uznanlivo poďakujete a darujete jej aj ten karafiát, hoci ste sa celý čas zaprisahávali, že to z rebélie a nenávisti voči nej nespravíte. Bola tu napokon pre vaše blaho.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Fico rieši elektrinu len na strednom Slovensku, cena však stúpla aj inde

Začiatkom roka niektorým domácnostiam extrémne stúpli ceny elektriny. Minulý týždeň proti šéfovi regulačného úradu Jozefovi Holjenčíkovi zasiahol premiér Robert Fico.

DOMOV

Lipšica obvinili pre nehodu z prečinu usmrtenia

Exposlancovi zatiaľ obvinenie nedoručili.


Už ste čítali?