Učiteľka Samota

Autor: Kristína Lorková | 3.3.2014 o 10:00 | (upravené 1.10.2015 o 21:52) Karma článku: 3,42 | Prečítané:  433x

Je trochu prísna a krutá a nejeden žiak si pre ňu poplače do vankúša. Nedá sa jej zbaviť. Vstávate s ňou a s ňou aj zaspávate. Dáva lekciu, ktorú neradno preskočiť. Vrýva sa do kože a stále vybieha na vedomie.

 

 

Na druhej strane nám Samota dáva príležitosť naučiť sa prežiť sám so sebou. Aby človek skresal pomer svojho solitérstva a stal sa naozaj hodnotným spoločníkom, musí si najprv začať užívať svoju vlastnú spoločnosť. Jednoduché a logické. Niet lepšieho prostriedku pre introspekciu, než je osamelá chvíľa.

Poznaj sám seba, hlásal to už Sokrates. Najlepšie to ide z pozície cudzinca. V cudzom kraji ostatní ľudia reflektujú vaše počínanie inak. Nepredpojato. Odrazu odhaľujete alebo znovu objavujete skryté vlastnosti a potenciály. Chcete sa socializovať, chcete spraviť dobrý dojem a to sú podnety pre trochu iné správanie z vašej strany. Nejde o pretvárku, skôr o väčšiu vľúdnosť a otvorenosť voči novote. Dávno známe prostredie zmenšuje počet podnetov na poznávanie, človek sa zabehne v istom móde a je okolím plne akceptovaný. Otupuje sa vnímavosť a môže sa prihodiť, že odrazu zabúdame, kto sme.

A keď dôjde ku konfrontácii so širším, neznámym svetom, skvelo prebádate svoje ja, svoje vlohy a to, na čo tu ste. A potom, ak chcete, môžete sa v pokoji vrátiť späť. Bude to ešte o to viac očarujúce, keď zistíte, že ste sa dvojnásobne zbavili statusu bezprizorného prišelca. Prečo dvojnásobne? Jednak ste sa udomácnili v cudzej mentalite, vytvorili nové putá, obohatili druhých a boli ste obohatený. Na druhej úrovni ste našli prístrešok s názvom Ja, čo vám do smrti nik nevezme.

 

Po celej tortúre učiteľke Samote uznanlivo poďakujete a darujete jej aj ten karafiát, hoci ste sa celý čas zaprisahávali, že to z rebélie a nenávisti voči nej nespravíte. Bola tu napokon pre vaše blaho.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Voliči chcú odchod Kaliňáka a Fica z Bonaparte. Smer bez zmien bude padať ďalej

Na decembrovom straníckom sneme v Prešove bude Smer v najhoršej kondícii od svojho vzniku v roku 1999.

EKONOMIKA

Smer nechce vyšetriť ďalšiu kauzu

Za to, aby sa na financovanie predsedníctva pozrel NKÚ nehlasoval nikto zo Smeru.

ŠPORT

Kuzminovej vyšiel návrat a skončila v prvej desiatke

Víťazkou druhého šprintu sezóny sa stala Laura Dahlmeierová.


Už ste čítali?